Roztocza

Roztocza to największa grupa nieproszonych lokatorów, które żyją w naszych domach. W każdym domu jest dywan, wykładzina czy kanapa, która jest domem dla roztoczy. Roztocze kurzu domowego to mikroskopijny pajęczak (0,1-0,5 mm długości), żyjący w kurzu domowym i żywiący się głównie ludzkim naskórkiem. Roztocza, ich odnóża oraz odchody są alergenami powodującymi reakcje alergiczne takie jak kaszel, duszności, czy swędzenie u osób uczulonych.

W Polsce najczęściej występuje Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoidespteronyssinus) – kosmopolityczny gatunek z rzędu roztoczy, który bytuje w bezpośrednim otoczeniu człowieka, w jego domostwach. Jego alergeny odgrywają ważną rolę w rozwoju astmy oskrzelowej. Ma owalne ciało, barwy białej. Szczecinki na idiosomie i na odnóżach długie, sterczące. Samica ma od ok. 420 µm długości i 320 µm szerokości, zaś samiec od ok. 420 µm długości i 245 µm szerokości. W stadium larwalnym mają sześć odnóży; jako dorosły osobnik osiem. Samiec może żyć od 19-30 dni, podczas gdy samica ponad dwa miesiące. Pilnuje ona jajeczek w ostatnich 30 dniach życia.

Środowisko

Skórożarłoczek skryty najchętniej żyje i rozmnaża się w 25 stopniach Celsjusza i 70-80% wilgotności. Już przebywanie około jednej godziny w temperaturze powyżej 60 stopni lub poniżej zera jest dla pajęczaka śmiertelne. Podobnie, gdy jest zbyt sucho lub zbyt wilgotno. Z nieznanych powodów, praktycznie nie ma roztoczy na wysokościach powyżej 1000m.

Te roztocza nie gryzą ani nie żądlą. Odżywiają się naskórkiem człowieka (na ogół łupieżem), bakteriami, grzybami i szczątkami roślin. Przeciętny człowiek traci 1,5 grama skóry każdego dnia (około 0,3 – 0,45 kg w roku), co wystarcza na wykarmienie milionów roztoczy.

Przebywają w dywanach, kanapach, łóżkach, fotelach, wykładzinach, materacach, kołdrach, poduszkach. Przenoszą się wraz z kurzem.

Astma oskrzelowa

Białka Skórożarłoczka skrytego należą do głównych alergenów prowadzących do rozwoju astmy oskrzelowej. Badania wskazują, że 6-12% całej populacji cierpi na alergie właśnie spowodowane roztoczami. Ok. 30% populacji posiada tak zwaną gotowość do alergii, czyli skłonność do wystąpienia alergii w wyniku ekspozycji na alergen. W przeciętnym materacu żyje ok. 1.000.000 roztoczy.

Jak walczyć z roztoczami?

Jedną z metod zapobiegania i leczenia alergicznej astmy oskrzelowej jest unikanie narażenia na uczulający alergen poprzez np. regularne pranie dywanów, wykładzin, kanap specjalistycznymi urządzeniami ekstrakcyjnymi z użyciem środków antyalergicznych. Takim środkiem jest używany przez naszą firmę antyalergiczny środek marki Kärcher,który stosowany w profesjonalnym urządzeniu ekstrakcyjnym powoduje, iż czyszczone powierzchnie pozostają wolne od roztoczy przez kilka miesięcy.

Podłoga pokryta dywanem

Ozdobione dywanem wnętrze sprawia wrażenie cieplejszego, bardziej przytulnego. Dywan w zdecydowanym, jaskrawym kolorze lub w oryginalnym wzorze może być nawet główną ozdobą pokoju, a nie tylko jego tłem. Aby dywan długo był ozdobą, warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Oto one:

  • 1. Dywany należy regularnie czyścić odkurzaczem. W początkowym okresie użytkowania (do 6-ciu miesięcy) nie powinno się używać nasadki szczotkowej. W dywanach wełnianych, akrylowych i wiskozowych na początku użytkowania może nastąpić efekt pylenia się dywanu. Jest to normalne dla wszystkich dywanów z włókna naturalnego. Zjawisko po czasie naturalnie ustępuje.

  • 2. Wszystkie plamy i zanieczyszczenia powinny być bezzwłocznie usuwane. Nie powinniśmy przy tym dopuścić do przemoczenia dywanu, ponieważ w wielu przypadkach spodnią warstwę stanowi juta, która może ulec skurczeniu co doprowadzi do deformacji dywanu.

  • 3. Aby uniknąć powiększania się plamy i powstania zacieków kontury zaplamionej powierzchni można posypać niewielką ilością talku. Czyszczenie zaczynamy od krawędzi plam do wewnątrz. Środki płynne stosujemy z umiarem unikając przemoczenia dywanu. Do suszenia po wywabianiu stosujemy bawełnianą szmatkę lub bibułę.

  • 4. Wilgotny dywan należy suszyć w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

  • 5. Czyszczenie dywanu najlepiej zlecać wyspecjalizowanej firmie.

Jak często zamawiać usługę czyszczenia ekstrakcyjnego?

Skoro cykl rozrodczy roztoczy to około 3 miesiące, a od drugiego miesiąca samica pilnuje już tylko jaj (samiec w tym czasie ginie), to idealnie byłoby prać dywany czy wykładziny co 2-3 miesiące. Wszystko po to, aby nie dopuścić do zakończenia cyklu rozrodczego. W przypadku domów, gdzie nie mieszkają alergicy, wystarczy czyścić wykładziny dwa razy w roku.

Naprawdę warto żyć ze świadomością, że mieszkamy sami.

źródło: własne oraz wikipedia.pl