This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Roztocza

Roztocza to największa grupa nieproszonych lokatorów, które żyją w naszych domach. W każdym domu jest dywan, wykładzina czy kanapa, która jest domem dla roztoczy. Roztocze kurzu domowego to mikroskopijny pajęczak (0,1-0,5 mm długości), żyjący w kurzu domowym i żywiący się głównie ludzkim naskórkiem. Roztocza, ich odnóża oraz odchody są alergenami powodującymi reakcje alergiczne takie jak kaszel, duszności, czy swędzenie u osób uczulonych.

W Polsce najczęściej występuje Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoidespteronyssinus) – kosmopolityczny gatunek z rzędu roztoczy, który bytuje w bezpośrednim otoczeniu człowieka, w jego domostwach. Jego alergeny odgrywają ważną rolę w rozwoju astmy oskrzelowej. Ma owalne ciało, barwy białej. Szczecinki na idiosomie i na odnóżach długie, sterczące. Samica ma od ok. 420 µm długości i 320 µm szerokości, zaś samiec od ok. 420 µm długości i 245 µm szerokości. W stadium larwalnym mają sześć odnóży; jako dorosły osobnik osiem. Samiec może żyć od 19-30 dni, podczas gdy samica ponad dwa miesiące. Pilnuje ona jajeczek w ostatnich 30 dniach życia.

Środowisko

Skórożarłoczek skryty najchętniej żyje i rozmnaża się w 25 stopniach Celsjusza i 70-80% wilgotności. Już przebywanie około jednej godziny w temperaturze powyżej 60 stopni lub poniżej zera jest dla pajęczaka śmiertelne. Podobnie, gdy jest zbyt sucho lub zbyt wilgotno. Z nieznanych powodów, praktycznie nie ma roztoczy na wysokościach powyżej 1000m.

Te roztocza nie gryzą ani nie żądlą. Odżywiają się naskórkiem człowieka (na ogół łupieżem), bakteriami, grzybami i szczątkami roślin. Przeciętny człowiek traci 1,5 grama skóry każdego dnia (około 0,3 – 0,45 kg w roku), co wystarcza na wykarmienie milionów roztoczy.

Przebywają w dywanach, kanapach, łóżkach, fotelach, wykładzinach, materacach, kołdrach, poduszkach. Przenoszą się wraz z kurzem.

Astma oskrzelowa

Białka Skórożarłoczka skrytego należą do głównych alergenów prowadzących do rozwoju astmy oskrzelowej. Badania wskazują, że 6-12% całej populacji cierpi na alergie właśnie spowodowane roztoczami. Ok. 30% populacji posiada tak zwaną gotowość do alergii, czyli skłonność do wystąpienia alergii w wyniku ekspozycji na alergen. W przeciętnym materacu żyje ok. 1.000.000 roztoczy.

Jak walczyć z roztoczami?

Jedną z metod zapobiegania i leczenia alergicznej astmy oskrzelowej jest unikanie narażenia na uczulający alergen poprzez np. regularne pranie dywanów, wykładzin, kanap specjalistycznymi urządzeniami ekstrakcyjnymi z użyciem środków antyalergicznych. Takim środkiem jest używany przez naszą firmę antyalergiczny środek marki Kärcher,który stosowany w profesjonalnym urządzeniu ekstrakcyjnym powoduje, iż czyszczone powierzchnie pozostają wolne od roztoczy przez kilka miesięcy.

Podłoga pokryta dywanem

Ozdobione dywanem wnętrze sprawia wrażenie cieplejszego, bardziej przytulnego. Dywan w zdecydowanym, jaskrawym kolorze lub w oryginalnym wzorze może być nawet główną ozdobą pokoju, a nie tylko jego tłem. Aby dywan długo był ozdobą, warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Oto one:

  • 1. Dywany należy regularnie czyścić odkurzaczem. W początkowym okresie użytkowania (do 6-ciu miesięcy) nie powinno się używać nasadki szczotkowej. W dywanach wełnianych, akrylowych i wiskozowych na początku użytkowania może nastąpić efekt pylenia się dywanu. Jest to normalne dla wszystkich dywanów z włókna naturalnego. Zjawisko po czasie naturalnie ustępuje.

  • 2. Wszystkie plamy i zanieczyszczenia powinny być bezzwłocznie usuwane. Nie powinniśmy przy tym dopuścić do przemoczenia dywanu, ponieważ w wielu przypadkach spodnią warstwę stanowi juta, która może ulec skurczeniu co doprowadzi do deformacji dywanu.

  • 3. Aby uniknąć powiększania się plamy i powstania zacieków kontury zaplamionej powierzchni można posypać niewielką ilością talku. Czyszczenie zaczynamy od krawędzi plam do wewnątrz. Środki płynne stosujemy z umiarem unikając przemoczenia dywanu. Do suszenia po wywabianiu stosujemy bawełnianą szmatkę lub bibułę.

  • 4. Wilgotny dywan należy suszyć w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

  • 5. Czyszczenie dywanu najlepiej zlecać wyspecjalizowanej firmie.

Jak często zamawiać usługę czyszczenia ekstrakcyjnego?

Skoro cykl rozrodczy roztoczy to około 3 miesiące, a od drugiego miesiąca samica pilnuje już tylko jaj (samiec w tym czasie ginie), to idealnie byłoby prać dywany czy wykładziny co 2-3 miesiące. Wszystko po to, aby nie dopuścić do zakończenia cyklu rozrodczego. W przypadku domów, gdzie nie mieszkają alergicy, wystarczy czyścić wykładziny dwa razy w roku.

Naprawdę warto żyć ze świadomością, że mieszkamy sami.

źródło: własne oraz wikipedia.pl